Teknoloji günümüz dünyasını giderek etkisi altına almaktadır. Teknolojiyle beraber ortaya çıkan ve sayıları hızla artan akıllı cihazlar insan yaşamını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu doğrultuda gelişmiş teknolojiye sahip elektronik cihazlardan biri olan sürücü cihazının tanımını, nerelerde kullanıldığı ve avantajları hakkında bilgilere hep birlikte göz atacağız.

Sürücü Ne Demektir?

Sürücü, genelde asenkron motorların devir hızlarını kontrol etmek amacıyla kullanılır. Normal şartlarda bir asenkron motorun devirini ya besleme enerjisinin frekansını değiştirerek yada kutup sayısını değiştirerek kontrol edebiliriz.

Sürücü nedir noktasında söylenmesi gereken bir başka şey de nasıl üretildiklerine dair olmaktadır. İnvertörler 200-240 V AC tek faz yahut 380-480 V AC üç faz girişli üretilmektedirler. Buna ek olarak DC beslemeli 540 V DC biçiminde de ortaya koyulabilmektedir. Elektrik motorlarının kontrol sürecinde bazı korumalar yer almaktadır. Bunlar; aşırı yük, aşırı akım, düşük ve aşırı gerilim, kısa devre kontrolü sayılmaktadır. İlgili korumalar sayesinde ortaya çıkacak arızalar en az maliyetle atlatılmış olur.

Sürücü Nasıl Kullanılmaktadır?

Sürücülerin teknik özelliklerine göre birden fazla modeli bulunmaktadır. Bu çeşitlilik üretimlerinden ve kullanım şekillerinden kaynaklanmaktadır. Sürücülerin kullanım alanlarına baktığımızda makine sektörünün hemen her aşamasında kullanılmaktadır. Motorlar sürücüler sayesinde artık kontrol edilebilir son kontrol mekanizmaları haline gelmiştir. Hatta bu kontrol aşaması gün geçtikçe sektörün istekleri ve talepleri doğrultusunda yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Sürücü Nasıl Çalışmaktadır?

İnvertörlerin üretimleri sırasında nasıl bir yöntem izlenildiğine yukarıda yer alan bilgilerde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu anlatılanlar kapsamında yapılan işlemlerin tümü mikro işlemci kontrolüyle sağlanmaktadır. Operatör panelleri üstünden parametreler ayarlanmakta ve anlık biçimde değişiklikler meydana getirilmektedir. İlgili değişiklikler mikro işlemci sayesinde elektriksel sinyallere dönüştürülmektedir. Böylece DC voltaj frekansı değiştirilerek çıkış akım ve gerilim değerleri direkt biçimde etkilenmektedir.

Söz konusu işlemlerin AC ile değil DC girişle yapılması daha az maliyetli olmasından kaynaklanır. Üretim maliyetleri göz önüne alındığında oldukça yüksek fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Sistem boyutlarının en düşük seviyede tutulması, pahalı devrelere ait risklerin çıkmaması adına bu sistemler kullanılmıştır.

ABB Sürücü

Dünya genelinde global bir marka değeri taşıyan ABB, geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bünyesinde bulunan teknoloji sayesinde değişken hız motor sürücülerine kaliteli hizmet sunmaktadır. ABB sürücü cihazları şu özellikleri taşımaktadır: Güvenilir, kolay kullanıma sahip, esnek çalışma koşulu ve uzun çalışma ömrüne sahip görünmektedir. İlgili sürücü çeşidi bina ve OEM sektöründe kullanıma uygun sayılmaktadır.

ABB Motor Sürücüleri Listesi
  • Kompakt sürücüler
  • Genel makine sürücüleri
  • Standart sürücüler
  •  HVAC sürücüler
  • Endüstriyel sürücüler
  • Panolu standart sürücüler
  • Düşük harmonikli ve rejeneratif sürücüler
  • Orta gerilim AC sürücüler
  • DC sürücüler

ADS Mühendislik, ABB motor sürücüleri satış ve servis hizmetinde ABB’nin lider partneridir. Tüm ABB sürücü taleplerinizde en iyi fiyat/performans oranına sahip olmak için ADS çözümleri ile tanışın. ADS Mühendislik 20+ yıllık tecrübesi ile “çözüm ortağınızdır.”

Youtube Hesabımızı Takip Edin, Yeni Eğitim İçeriklerini Kaçırmayın!