Elektrik Motoru Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

 

Elektrik motoru, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren aygıta verilen isimdir. Her elektrik motoru biri sabit (stator) ve diğeri kendi çevresinde dönen iki ana parçadan meydana gelmektedir. Bu ana parçalar, elektrik akımını ileten parçalar (sargılar gibi), manyetik akıyı ileten parçalar ve konstrüksiyon parçaları (vidalar ve yataklar gibi) vs. farklı parçalardan meydana gelmektedir.

Temel olarak elektrik motorları, alternatif akımla çalışan elektrik motorları ve doğru akımla çalışan elektrik motorları olarak ikiye ayrılırlar.

Alternatif akım motorları iki grupta toplanabilir:

  • Asenkron motorlar (indüksiyon motorları)
  • Senkron motorlar.

Bu motorların temel çalışma prensibi, manyetik saclardan yapılmış bir kütlenin, döner bir elektromanyetik alan yardımıyla sürüklenmesine dayanır.

Öncesinde EFF şeklinde yapılan standart tanımları, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayımlanan ve 2009 yılında CENELEC ile Avrupa normu haline gelen; 2010 yılında ise TSE tarafından kabul edilen TS EN 60034-30 standardıyla, elektrik motoru verimlilik sınıflarına IE1, IE2, IE3, IE4 ve IE5 şeklinde bir tanımlama getirilmiştir. Bu yeni tanımlamaya göre IE1 standart verimli, IE2 yüksek verimli, IE3 çok yüksek verimli ve IE4 süper çok yüksek verimli motorlar olarak tanımlanmıştır. IE5 sınıfı motorlar , değişken hızlı elektrik motorları için en yüksek enerji verimliliği sınıflarından olan IE5 (IEC/TS 60034-30-2) gereksinimlerini karşılamakta olup IE4 ile kıyaslandığında, motor kayıpları %20 oranında daha da düşürülmüştür.

Servo Elektrik Motorları

Küçük çaplı ve genellikle içerisinde kompanzasyon sargısı olan; kuvvetli manyetik alanı boyu uzun doğru akım motorlarına servo motor denir. Servo motorlar alternatif akımla çalışan motorlar ya da doğrudan akımla çalışan motorlardan türetilmiş; pozisyon kontrolü için mutlaka bir encoder ve sürücü gerektiren sistemlerdir.

Ex-proof Elektrik Motorları

Ex-proof elektrik motorları en temel tanımıyla; gaz veya buhar patlamalarına mukavemet edebilen ve patlama ile buna bağlı oluşabilecek kıvılcımların ortamdaki gaz vs. ile temas edip ateşlenmeye ve patlamaya sebebiyet vermesine engel olan elektrik motorlarıdır.

Elektrik Motorlarında Enerji Verimliliği

Sanayide en çok kullanım 3 Fazlı Asenkron Motorlardır .Toplam elektrik enerjisinin %36'sı ve sanayide tüketilen elektrik enerjisinin %70’i, AC Asenkron elektrik motorlarında tüketilmektedir.

  • AC Asenkron motorların yaygın kullanım sebebi :
  • Kolay imalat, sargısız alüminyum enjeksiyonlu rotor,
  • Otomatik bobinaj ve statora otomatik aktarımı,
  • Düşük maliyet Bakım gereksinimi az olması,
  • Doğrudan AC gerilime bağlantı imkanı sağlanması,
  • Yaygın ve kolay tedarik imkanı

ABB, motor üretimlerinde en fazla enerji verimliliğine ve çevreye verdiği zararı en aza indirgemeyi hedeflemektedir.

Bununla ilgili yapılan çalışmalarda örneğin; Günümüzde tüm elektriğin %45'i binalarda ve endüstriyel uygulamalarda motorlar tarafından harekete dönüştürülmektedir. Ve elektrik üretmek , küresel ısınmaya neden olan önemli miktarda CO 2 emisyonuna neden olmaktadır. Dolayısıyla, emisyonları azaltmak ve küresel ısınma durdurulmak isteniyorsa, motorları daha verimli hale getirmek, gerekmektedir ve motor dünyasında, IE5 senkron relüktans motorları (SynRM motorları) başlamak için en iyi yerdir. ABB artık motor için IE5 ultra-premium enerji verimliliği sınıfına sahip SynRM motor sürücü paketleri sunmaktadır. Bu, ABB'nin motor verimliliği için mevcut en iyi teknolojiyi sunduğu anlamına gelmektedir. Bunun küresel enerji kullanımında yaratabileceği fark hakkında size bir fikir vermek için, çoğu endüstriyel motor şu anda IE3 verimlilik sınıfına sahiptir. ABB'nin IE5 SynRM motorları, IE3 motorlara kıyasla% 40'a kadar daha düşük enerji kayıplarının yanı sıra önemli ölçüde daha düşük enerji tüketimi ve CO₂ emisyonları sunmaktadır. Burada amaç hem çevreye verilen zararları minimum değere indirgemek hem de maddi olarak tasarruf sağlamaktır.

ADS Mühendislik uzman mühendis kadrosu ve güçlü stok yapısı ile elektrik motorları çözümlerinde müşterilerinize fayda sağlamaktadır. ADS Mühendislik elektrik motorları çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Youtube Hesabımızı Takip Edin, Yeni Eğitim İçeriklerini Kaçırmayın!