Elektromanyetik Debimetre çalışma prensibi, Faraday Kanunu ile açıklanır.

Bu kanuna göre manyetik bir alan içerisinde bulunan ve içinden akım geçmesi sebebiyle üzerinde oluşan gerilim, bu iletkenin hızı ile doğru orantılıdır. Alan bobinlerinin ortaya çıkarmış olduğu manyetik alan içerisine düz bir boru yerleştirilmiştir. Sıvılarla temas eden elektrotlar, manyetik alana doksan derecelik dik açı ile yerleştirilmiştir. Bu sayede hızın parametreleri olan gerilimin ölçülmesi sağlanmıştır. Ölçülen gerilim geçen debinin göstergesidir çünkü boru içindeki alan sabittir.

Başta arıtma tesisleri olmak üzere tüm alt yapı tesislerinde kullanılan mekanik ekipmanlar teknolojideki gelişmelere bağlı olarak daha çok tercih edilmekte, arıtma tesisleri bedeli içindeki payları günden güne çoğalmaktadır. Bundan dolayı mekanik ekipmanlar gereğine uygun tarzda seçilmeli, mekanik taslaklar, inşaat esnasında üretim işlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için yüklenici firmalar tarafından dikkatle hazırlanmalı ve bu firmalar tarafından kontrolleri titizlikle yapılmalıdır. İyi yapılmamış bir mekanik proje inşaat maliyetlerini çoğaltacağı üzere, mantıklı tercih edilmemiş mekanik ekipmanlar tesisin verimini düşürerek enerji giderlerini artıracaktır. Zaman içinde metot tekniğinin, yani mekanizma ve biyonik tekniklerinin tesislerdeki önemi belirgin şekilde artmıştır. Artık bugün tüm tesislerin yapımı ve işlevi, metot tekniğine göre planlamaya müstenit olarak makine ve elektronik teknolojileri ile belirlenmektedir. Uygulanacak tekniklerin özellikleri, kullanılacak makine tekniği tarafından belirlenecektir. Bu nedenle bir tesiste inşaat planlamasından önce makine tekniğine dair planlamaya ve ihaleye öncelik vermek gerekir.

Elektromanyetik Debimetre Avantajları

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak firmamız seçilen ekipmanların kalitesine oldukça önem vermektedir. Elektromanyetik debimetreler akışkanın iletken olması şartı ile debi ölçümünde en çok tercih edilen ürünlerdendir. İç bloğunda döner parçanın bulunmaması, iç kaplamanın akışkanın aşındıramayacağı malzemeden tercih edilebilmesi büyük avantajdır. Ölçüm yaparken basınç kaybına sebep olmaması ve muhteşem bir performans göstermesi nedeniyle bir çok alanda tercih edilmektedir. Elektromanyetik debimetreler anlık ve toplam geçen akış miktarının gösterirler ve buna bağlı olarak da elektriksel sinyal üreterek otomasyon sistemine veya mevcut prosese debi bilgisini aktarırlar.

ADS Mühendislik, ABB ölçüm ve analiz cihazlarında uzman mühendis kadrosu ve güçlü stok yapısı ile hızlı ve güvenilir bir hizmet sağlamaktadır. Elektromanyetik debimetreler ile ilgili detaylı bilgi almak için Ölçüm ve Analiz Cihazları sekmesinden bizleri ziyaret edebilir ya da 444 237 4 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Youtube Hesabımızı Takip Edin, Yeni Eğitim İçeriklerini Kaçırmayın!