Bu prensibin temeli 16. yüzyılda Leonardo Da Vinci tarafından atılmıştır. Leonardo Da Vinci akan sularda vortexlerin nasıl oluştuğunu belirlemiştir. 20. Yüzyılda Macar Fizikçi Teodaor Von Karman vortexlerin oluşumunu neden olan fizik kurallarını tanımlamıştır.

Bu akış ölçe prensibini şöyle açıklayabiliriz; Vortex debimetrelerin için de ortada bir gövde bulunur. Bu gövde akışın profilini bozan bir engel görevi görür. Ölçüm tüpünün üstündeki mekanik sensör çok küçük dahi olsa basınç farklılıklarını tespit eder. Akış olmadığında vortex oluşmaz. A kış hızı belirli bir hıza oluştuğunda gövde içerisinde vortexler oluşur. Vortexler borunun her iki tarafında sırayla akışkan tarafında taşınmaktadır. Gözlemlenen düşük ve yüksek basınçlı vortexler karman vortex caddesi denilen fenomeni meydana getirir. Değişen basınç bölgeleri geçen vortexlerin frekansı ile tam olarak uyuşmaktadır. Vortexler mekanik sensör tarafından algılanır. Mekanik sensör 1G'ye kadar vibrasyondan etkilenmeden akış ölçümüne imkan sunar. Ardışık 2 vortex arasındaki mesafe akışkanın belirli bir hacmine karşılık gelir. Bu şekilde geçen vortexler sayılarak toplam akış hesaplanmaktadır. Akış hızı arttıkça ölçülen vortex frekansı da daha yüksek olmaktadır. Akış hızının oluşturduğu vortexler için minimum değerler vardır büyük çaplarda algılanamayan vortex dalgaları kesit alanı daraltılıp hız arttırılarak algılanabilir. Kesit alanındaki daraltma hızı artırırken akışa karşı direnç oluşturabilir fakat ölçüm doğruluğu bu değişimden etkilenmez. Entegre sıcaklık sensörleri ile kütlesel akış ölçümü yapılabilmektedir. Bu özellik sayesinde doymuş buhar ve proses gazları için kütlesel ölçüm yapılabilmektedir.

ABB, endüstriyel proses kontrolü, debi ölçümü, gaz ve sıvı analizi ve çevresel uygulamalara yönelik enstrümantasyon tasarımı ve üretiminde köklü bir dünya markasıdır. Proses otomasyon teknolojisinde bir dünya markası olarak dünya çapındaki mevcudiyetimiz, kapsamlı servis ve uygulama odaklı teknik uzmanlığımız ABB'yi debi ölçüm ürünlerinin lider tedarikçisi haline getirmektedir.

ADS Mühendislik, ABB ölçüm ve analiz cihazlarında uzman mühendis kadrosu ve güçlü stok yapısı ile hızlı ve güvenilir bir hizmet sağlamaktadır. Vortex debimetreler ile ilgili detaylı bilgi almak için Ölçüm ve Analiz Cihazları sekmesinden bizleri ziyaret edebilir ya da 444 237 4 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Youtube Hesabımızı Takip Edin, Yeni Eğitim İçeriklerini Kaçırmayın!